Aj keď pigmentové škvrny neohrozujú naše zdravie, sú častým kozmetickým problémom. Nepekné hnedé fľaky sa objavujú v dôsledku nadmernej tvorby a ukladania kožného farbiva (melanínu) v pokožke. Pigmentové fľaky spôsobujú rôzne faktory a zistiť príčinu ich vzniku nebýva jednoduché. Nežiaduce zafarbenie môže byť podmienené nadmerným slnením, pobytom v soláriu, tehotenstvom, užívaním hormonálnej antikoncepcie, starnutím pokožky alebo aj používaním parfumovanej kozmetiky obsahujúcej éterické oleje v kombinácii so slnečným žiarením. Zvýšená tvorba melanínu môže byť ovplyvnená účinkom ultrafialového žiarenia, ktoré stimuluje pigmentáciu buniek v koži. Na povrchu pokožky sa potom objavujú malé a väčšie pigmentové fľaky.

Druhy pigmentových škvŕn : 

Pigmentové škvrny (Lentigo solaris) – tieto škvrny sa objavujú väčšinou po nadmernom slnení, po ktorom je zvýšená tvorba melanínu. Ide najmä o ľudí s citlivejšíim typom pokožy. 

Starecké škvrny (Lentigo senilis) sa zvyčajne objavujú u ľudí nad 40 rokov najmä na miestach, ktoré boli často vystavované priamemu slnku. Týmito škvrnami trpí takmer 90% ľudí s akýmkoľvek typom pokožky. 

Melazma – hyperpigmentáciaje bežná najmä u žien počas tehotenstva alebo po tehotenstve, môže sa objaviť aj pod vplyvom hormonálnych zmien v období menopauzy alebo pri užívaní hormonálnej antikoncepcie.

Pozápalové hyperpigmentácie vznikajú od zápalovej rany, po akné, či po používaní niektorých parfumov

Priebeh zákroku : na ošetrované miesto je nanesený chladivý gél, oči sú počas celého úkonu chránené tmavými, nepriehľadnými okuliarmi. Na dané miesto sa priloží filter optického vlnovodu, následne sa aplikuje širokospektrálne pulzné svetlo. Tento zákrok je bezbolestný, vzniká iba pocit jemného štípania (niekedy dochádza k jemnému začervenaniu). Bezprostredne po ošetrení sa môžete zaradiť do bežného života. Pigmentové škvrny sa nestratia okamžite. Najskôr stmavnú a zvyčajne po dobe 3 až 4 týždňoch zmiznú. Aby bol dosiahnutý želaný efekt, procedúra sa musí opakovať najčastejšie 4 – 8 ošetrení medzi ktorými by mala byť pauza minimálne 14 a maximálne 28 dní. 

DOPORUČUJEME : pre rýchlejšie a intenzívnejšie odstránenie nechcenej pigmentácie doporučujeme pred zákrokom IPL vykonať  mikrodermabráziu alebo LED svetelnú terapiu.

Pred zákrokom :

– min. 4 týždne sa neopaľovať v soláriu alebo na Slnku!!! ( opaľovanie je počas IPL terapie prísne zakázané aby sme zamedzili vznik pigmentových škvŕn )
– viď kontraindikácie

Po zákroku :

– pigmentová škvrna môže zmeniť farbu ( zvyčajne najskôr stmavne ) 
– môže sa vyskytnúť začervenanie a opuch daného miesta
– zriedkavo sa môžu vyskytnúť aj chrastičky alebo pľuzgiere
– je vhodné dané miesto ošetrovať masťou Calcium Panthotenicum
– 24 – 48 hodín po zákroku nepoužívajte žiadnu kozmetiku ani parfém
– 24 – 48 hodín po zákroku nešportujte a nenavštevujte saunu
– minimálne 4 týždne po zákroku nenavštevujte solárium a nevystavujte sa slnečnému žiareniu ( Ak je to nevyhnutné, je dôležité použiť krém s vysokým ochranným faktorom !!! )

Po ošetrení sa doporučuje : 

  • nekonzumovať nápoje obsahujúce kofeín, alkohol a nikotín
  • nekonzumovať príliš horúce nápoje a jedlo
  • nenavštevovať saunu, nedávať si striedavé kúpele, horúcu sprchu apod.
  • vzdať sa intenzívnej športovej činnosti
  • neužívať lieky podporujúcej riedenie krvi
  • neopaľovať sa na slnku ani v solárnom zariadení – používať vysoké ochranné faktory!!!

Nevykonávame pri týchto kontraindikáciach ( iba ak, po predloží súhlasu od doktora ) :

tehotenstvo, dojčenie,diabetes mellitus, kardiostimulátory a kovové implantáty, žltačka, herpes alebo iné infekčné ochorenie, plesňové ochorenia, srdcová nedostatočnosť, poruchy obehu krvi, horučka, kožný melanóm,otvorené rany a kožné ochorenia ( s výnimkou akné ), keloidné formácie, čerstvo opálená pokožka alebo príliš tmavá, alergia na svetlo alebo užívanie liekov spôsobujúce fotocitlivosť, užívanie prírodných alebo syntetických derivátov vitamínu A retinoidov ( ISOTRETINOIN, ROACCUTAN ) vysadiť minimálne 6 mesiacov pred zákrokom, používanie lokálneho Retinolu, Hydrochinónu alebo iných bieliacich prípravkov ( vysadiť minimálne 2 týždne pred zákrokom ), užívanie výživových doplnkov s vysokým obsahom beta karoténu, miesta ošetrené botoxom, na tetovania, epilepsia,onkologické ochorenia a iné závažné choroby, ktoré by mohli ovplyvniť zdravie klienta.

Odstránenie pigmentovej škvrny ( nezávisle od lokality ) - 7€

( V cene sú zahrnuté dva impulzy širokospektrálnym pulzným svetlom, za každý ďalší impulz + 1,49 € )

Odstránenie pigmentových škvŕn - tvár

Nos – 10 €
Brada – 10 €
Líco – 15 €
Čelo – 10 €
Celá tvár – 40 €

Odstránenie pigmentových škvŕn - telo

Ruky (dlane) – 20 €
Dekolt – 35 €
Predlaktia (obidve ruky) – 40 €